Vende tė lira pune

Konkurs pėr praktikantė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės

Dokumenti i Aplikimit

Projekti i financuar nga USAID-i pėr Fuqizimin e Kuvendit tė Kosovės (USAID-supported Kosovo Assembly Strengthening Project – KASP) i implementuar nga NDI – National Democratic Institute (Instituti Kombėtar Demokratik), nė bashkėpunim me Kuvendin e Republikės sė Kosovės dhe partnerėt implemtues: UNDP dhe KIPRED shpall konkurs pėr 8 praktikantė nga Universiteti i Prishtinės. Praktikantėt do tė pėrfitojnė nga njė bursė mujore prej 90 Euro dhe do tė shėrbejnė pranė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės pėr njė periudhė nėntė mujore.

Aplikantėt e suksesshėm do tė sistemohen nė Kuvendin e Kosovės dhe do tė angazhohen nė departamentin e administratės dhe departamentin pėr mbėshtetje legjislative, pėrkatėsisht nė divizionin pėr mbėshtetje tė komisioneve.

Detyrat pėrfshijnė, por nuk kufizohen nė: hulumtimet legjislative, pėrgatitjen e analizave tė ndryshme mbi ēėshtje qė diskutohen nė Kuvend, pėrgatitjen e agjendave dhe materialeve informuese, pėrgatitjen e raporteve dhe dokumenteve tė ndryshme pėr deputetėt dhe personelin mbėshtetės, pėrcjelljen e takimeve tė komisioneve,

Kushtet pėr Aplikim:

• student i Universitetit tė Prishtinės, Fakulteti juridik, ekonomik ose shkenca politike;
• viti i fundit i studimeve ose i sapodiplomuar;
• nota mesatare mbi 7.5;
• njohuri pėr Kuvendin e Kosovės dhe strukturat politike nė pėrgjithėsi;
• aftėsi tė mira komunikuese, me shkrim dhe me gojė;
• njohja e gjuhės angleze ose njėrės nga gjuhet zyrtare tė UE-sė;
• pjesėmarrja nė programet ekstra korrikulare, pėrvoja e punės dhe pjesėmarrja nė aktivitete tė shoqėrisė civile, konsiderohet pėrparėsi;

Aplikantėt e suksesshėm duhet tė paraqesin: njė letėr motivuese (shqip dhe anglisht), CV/Resume dhe certifikatėn e notave apo diplomėn.

Inkurajohen tė aplikojnė femrat. dhe pjesėtarėt e komuniteteve pakicė.

Aplikacionet dėrgohen nė mėnyrė elektronike nė e-mail adresėn jobs@ndikv.org mė sė largu deri mė 21 Janar 2010, ora 16:00. Tė pėrzgjedhurit duhet tė jenė tė gatshėm pėr tė filluar praktikėn nga dt. 1 shkurt 2010.
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com