Lajmet e fundit

Kryekuvendari Krasniqi priti pėrfaqėsuesit e pesė subjekteve tė Koalicionit tė Pensionistėve tė Kosovės

E Hėnė, 23.01.2012
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, kishte sot njė takim me njė delegacion tė pėrfaqėsuesve tė pesė subjekteve tė Koalicionit tė Pensionistėve tė Kosovės, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin: Fahri Buēinca, Sahit Dragaj, Hamdi Tasholli, Naser Avdiu dhe prof.dr.Sabri Kadriu. Me kėtė rast, ky delegacion ia dorėzoi kryetarit tė Kuvendit, Jakup Krasniqi, Peticionin pėr Projektligjin pėr skemat pensionale tė financuara nga shteti. Nė kėtė peticion, tė nėnshkruar nga 15276 pensionistė, shprehet pakėnaqėsia e tyre me pėrmbajtjen e kėtij Projektligji,duke kėrkuar qė ai tė mos procedohet si i tillė pėr shqyrtim nė Kuvend.

Nė takim u tha se ky peticion do t' i dorėzohet komisionit funksional tė Kuvendit, pėrkatėsisht Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore dhe pėr Persona tė Pagjetur. Kėrkesė themelore e nėnshkruesve tė Peticionit ėshtė qė pensioni mesatar i pensionistėve tė jetė nė lartėsinė e 60 pėrqindėshit tė pagės mesatare nė Kosovė, ndėrsa derisa tė bėhet kjo, ata kėrkojnė qė tė aplikohen subvencione pėr lehtėsimin e pozitės materiale tė pensionistėve.

 

 

Kryekuvendari Krasniqi priti përfaqësuesit e pesë subjekteve të Koalicionit të Pensionistëve të Kosovës
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com