Arkivi

Periudha e tretė Legjislative (13.12.2007 - 03.11.2010)

Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Funksionet nė Kuvendin e Kosovės

Partia

Tė dhėna personale

 • I lindur mė 01.01.1951 nė Fatos/Drenas
 • I martuar, 4 fėmijė, 3 vajza dhe 1 djalė

Arsimimi

 • 1957–1965 Shkolla fillore, nė Fatos (Negroc) dhe nė Arllat;
 • 1966–1971 Shkolla Normale nė Prishtinė;
 • 1972–1976 Fakulteti Filozofik, dega e Historisė nė Prishtinė;
 • 1995–1997 Studimet pas–universitare nė Fakultetin Filozofik , Dega e Historisė nė Universitetin e Prishtinės;
 • 22.11.2003 Mbrojtja e tezės sė magjistraturės nė Universitetin e Prishtinės me temė: “Lėvizja Politike dhe qėndresa e armatosur nė Kosovė 1991–1999“;
 • 05.11.2008 Mbrojtja e tezės sė doktoratės nė Universitetin e Prishtinės me temė: “Shtypi shqiptar pėr zhvillimet politike nė Kosovė 1981-1991 “ dhe mori titullin dr. i shkencės sė historisė

Aktivitete dhe funksione, tė tanishme apo paraprake

 • 1972–1977 Arsimtar nė Fatos dhe Arllat;
 • 1976–1977, Arsimtar nė Shkollėn e Mesme nė Drenas;
 • 1979–1981 Arsimtar nė Arllat dhe pastaj nė Shkollėn e Mesme nė Skenderaj;
 • 1991–1994 Arsimtar nė gjimnazin “Skėnderbeu“ nė Drenas;
 • 1995–1998 Kryetar i Kėshillit tė Arsimit nė Drenas;
 • 1998–1999 Zėdhėnės i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK);
 • 1999 Anėtar i Delegacionit tė Kosovės dhe i Grupit Politik nė Konferencėn e Rambujesė;
 • 1999–Janar 2000 ministėr i Ministrisė pėr Rindėrtim dhe Zhvillim;
 • 2001-Deputet nė Legjislaturėn e Parė;
 • Mars 2002 dhjetor 2004 Ministėr i Ministrisė sė Shėrbimeve Publike nė Qeverinė e Kosovės;
 • Tetor 2004-2007 Deputet nė Kuvendin e Kosovės, mandati II;
 • 2004-2007 Shef i GP tė PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės;
 • Nėntor 2007 deputet, mandati III;
 • Janar 2008- vijon Kryetar i Kuvendit tė Kosoves;
 • 1973–1981 Veprimtari politike Klandestine (ilegale) nė Lėvizjen Kombėtare tė Kosovės;
 • 1981–1991 I burgosur politik;
 • 1991–1999 Anėtar i Kryesisė dhe kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), dega nė Drenas;
 • 1992–1998 Deputet i Parlamentit tė Kosovės;
 • 1998–1999 Zėdhėnės i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm, anėtar i Drejtorisė Politike tė UĒK;
 • 1999–2003 Sekretar i Pėrgjithshėm i Partisė sė Prosperitetit Demokratik tė Kosovės (PPDK) pėrkatėsisht Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK),
 • Tetor 2005-vijon Sekretar i Pėrgjithshėm i PDK-sė,
 • Nėntor 2005 anėtar i Grupit Politik Strategjik nga PDK, nė bisedimet e Vjenės.

Botime

 • “Kosova nė kontekstin historik”, dhjetor 2005, Prishtinė
 • “Kthesa e Madhe- Ushtria Ēlirimtare e Kosoves”, tetor 2006, Prishtinė;
 • “Njė luftė ndryshe pėr Kosovėn”, dhjetor 2007, Prishtinė;
 • Shkrime publicistike, politike dhe shkencore tė publikuara nė media tė pėrditshme dhe revista periodike e shkencore;

Gjuhė tjetėr pėrveē amtares

 • Anglisht (pėr shfrytėzim literature),
 • Kroatisht–rrjedhshėm,
 • Serbisht-rrjedhshėm

Adresa

 • Prishtinė
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com