Lajmet e fundit

Ministri Makolli raportoi lidhur me aktivitetet e Ministrisė sė Diasporės

E Mėrkure, 28.03.2012
Nė mbledhjen e sotme tė Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, tė drejtuar nga Alnin Kurti, kryetar i Komisionit, ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli, ka raportuar lidhur me kompletimin dhe funksionalizimin e ministrisė, tė cilėn e udhėheq, si dhe pėr aktivitetet e kėsaj ministrie. Ai nė fillim ka folur pėr fushėveprimin e Ministrisė sė Diasporės, pėr politikat dhe legjislacionin, si dhe pėr pėrgjegjėsitė e saj, duke pėrqėndruar nė vazhdim tė flasė pėr gjendjen e bashkatdhetarėve tanė nė vende tė ndryshme tė botės, por edhe pėr aktivitetet qė ka ndėrmarrė kjo ministri pėr vėnien e kontakteve me shoqata tė ndryshme tė bashkėkombėsve tanė nėpėr kėto vende. Ai ka theksuar rėndėsinė qė ka integrimi i bashkatdhetarėve tanė nė shoqėritė e pėrparuara demokratike, shfrytėzimi i mundėsive pėr emancipim e shkollim cilėsor nė kėto vende, por edhe interesin tonė qė tė ruhet identiteti kulturor dhe gjuhėsor i tyre, pėr tė komunikuar nė mėnyrė sa mė tė natyrshme me trungun e Atdheut. Nė kėtė mes ai ka pėrmendur hartimin e Projektligjit pėr diasporėn, i cili ka kaluar shqyrtimin e parė nė Kuvend dhe pėr tė cilin janė mbajtur dėgjime publike me bashkatdhetarėt tanė nė Zvicėr dhe Gjermani, pastaj hartimin e planit tė veprimit pėr vitin 212, tė Strategjisė pėr zhvillimin pėr periudhėn afatmesme, 2012-2014, si dhe hulumtimin "Perceptimi i diasdporės 2011" . Ai ka veēuar konferencat e ndryshme lidhur me gjendjen e diasporės sonė, pėr kapacitetin intelektual, social dhe ekonomik tė tyre, e sidomos pėr mundėsitė e investimit tė kapitalit bashkėkombėsve tanė jashtė vendit, nė Kosovė. Ėshtė pėrmendur fakti qė 25 pėr qind nga 500 ndėrmarrjet e krijuara nė Kosovė, janė ngritur me ndihmėn e kapitalit tė fituar nga mėrgata jonė.

Ndėr projektet me interes tė gjerė pėr edukimin e diasporės sonė Makolli e kaq veēuar projektin "Gjuha ime", i cili ka pėr qėllim bazik mėsimin e gjuhės amtare dhe zhvillimin e njohurive tė pėrgjithshme pėr fėmijėt tanė qė jetojė nė diasporė. Ai ka theksuar se bashkė me projektet pėr ngritjen e bibliotekave nė vendet ku jeton dhe vepron mėrgata jonė, planifikohet tė ngrihen edhe qendra kulturore, fillimisht nė Turqi, Zvicėr dhe nė SHBA. Ai, ndėrkaq, ka pohuar se do tė vazhdojė tė mbahen aktivitete, si : Ditėt e kulturės sė Kosovės nė diasporė, Ditėt e mėrgatės nė Kosovė, takimet me bashkatdhetarė etj.

Kryetari i Komisionit, Kurti, i cili ka vlerėsuar kontributin e rėndėsishėm tė mėrgatės sonė pėr mbijetesėn e popullit tonė, por edhe pėr lirinė e Kosovės, ministrit i ka shtruar njė varg tė gjatė pyetjesh, tė pėrcjella nga bashkatdhetarė nė vende tė ndryshme, e tė cilat kėrkojnė pėrgjigje, si: ēėshtja e taksave tė sigurisė kur tė kthehen nė Kosovė, taksat pėr qytetarėt e Luginės sė Preshevės, sportelet e paktė nėpėr pikat kufitare, doganimi i makinerive prodhuese etj. Edhe anėtarėt e tjerė tė Komisionit: Hydajet Hyseni, Sabri Hamiti, Skender Hyseni, e Shaip Muja, kanė tėrhequr vėmendjen pėr nevojėn e pashlyeshme tė regjistrimit tė bashkatdhetarėve tanė nė vende tė ndryshme tė botės; pėr harmonizimin e terminologjinė joprecize edhe legjislative pėr mėrgatėn; pėr rolin e vėrtetė qė duhet tė luajnė qendrat kulturore (tė bėhen qendra tė dijes dhe organizimit pėr lobim), pėr kontaktet qė ato duhet tė kenė me misionet diplomatike nė vendet e dhėna; pėr nivelin e pamjaftueshėm tė pėrfshirjes sė fėmijėve nga mėrgata jonė nė mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe (vetėm 5 pėr qind e tyre) etj.

Ministri Makolli ka theksuar se ėshtė duke u krijuar baza e tė dhėnave pėr mėrgatėn tonė, kurse ka pėrmendur nevojėn qė nė Kuvendin e Kosovės tė rezervohen vende deputetėsh edhe pėr pėrfaqėsuesit e bashkatdhetarėve tanė qė jetojnė vende tė ndryshme tė botės. Ai, ndėrkaq, i ka premtuar z. Kurti se do tu pėrgjigjet me shkrim pyetjeve tė pėrcjella nga pjesėtarė tė mėrgatės, kurse ėshtė zotuar se do tė angazhohet seriozisht pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė mėrgatės sonė dhe krijimin e lehtėsive pėr komunikim me Atdheun dhe pėr nxitje tė investimeve nė ekonominė tonė.

 

Ministri Makolli raportoi lidhur me aktivitetet e Ministrisë së Diasporës
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com