Lajmet e fundit

Nga mbledhja e Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale

E Premte, 15.04.2011
Komisioni pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale i Kuvendit tė Kosovės, mbajti sot mbledhjen e radhės, nė tė cilėn u diskutua pėr gjendjen nė sektorin farmaceutik nė Kosovė, pas grevės njėditėshe tė farmacistėve.

Nė kėtė mbledhje, e cila u udhėhoq nga kryetari i komisionit, Fikrim Damka, morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesit e Shoqatės Farmaceutike tė Kosovės, tė Doganave tė Kosovės dhe tė Agjensionit tė Kosovės pėr Produkte Medicinale.

Kryetari i Shoqatės Farmaceutike tė Kosovės, Kadri Bytyēi, theksoi arsyet e grevės sė farmacistėve, me ē’rast pėrmendi mungesėn e barnave nė tregun farmaceutik dhe pamundėsinė, siē tha ai, tė ushtrimit me dinjitet tė profesionit tė farmacistit, nė shėrbim sa mė tė mirė tė qytetarėve. Ai potencoi, gjithashtu, se ėshtė tentuar qė grevės t’i jepet konotacion tjetėr karshi synimeve tė saj.

Edhe pėrfaqėsues tė tjerė tė shoqatės folėn rreth problemeve me tė cilat pėrballet sektori farmaceutik.

Pėrfaqėsuesi i Doganave tė Kosovės, Ibrahim Lata, pasi potencoi objektivat e doganave, e vlerėsoi si problematike mungesėn e barnave tė licencuara nė Kosovė. Ai shtroi nevojėn e hartimit tė njė legjislacioni tė pėrshtatshėm nė kėtė sektor dhe tė regjistrimit tė barnave, me qėllim qė tė lehtėsohet tregtia me barna dhe qasja e qytetarėve nė to, si dhe tė luftohet kontrabanda.

Kryeinspektori pėr Produkte dhe Pajisje Medicinale pranė Agjensionit tė Barnave, Haki Ejupi, foli pėr aktivitetet e kėtij agjensioni nė funksion tė luftimit tė barnave ilegale, tė cilat, si tė tilla, futen dhe shiten nė Kosovė.

Anėtarėt e komisionit shfaqėn shqetėsimet e tyre pėr gjendjen nė sektorin farmaceutik, posaēėrisht me zhvillimet e fundit dhe njėherėsh ofruan gatishmėrinė e tyre pėr tė gjetur njė zgjidhje tė pėrshtatshme. Ata potencuan nevojėn pėr t’i dhėnė zgjidhje ligjore problemeve nė kėtė sektor, nė mėnyrė qė qytetarėt dhe farmacistėt tė mos pėsojnė nga zhvillime tė tilla.

Nė tė gjitha diskutimet u shtrua nevoja e rritjes sė numrit tė barnave tė regjistruara, gjė e cila, siē u tha, do ta parandalonte tregtimin ilegal dhe kontrabandimin e barnave, qė, si tė tilla, paraqesin rrezik permanent pėr shėndetin e qytetarėve.

Anėtarėt e komisionit shtruan njė varg pyetjesh nė adresė tė tė ftuarve, ndėrsa u dakorduan qė nė ditėt nė vijim, tė zhvillojnė takime me ministrin e Shėndetėsisė dhe kryeshefin e Agjensionit tė Kosovės pėr Produkte Medicinale.
Nga mbledhja e Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com