Fjalimet e Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės

Fjalimi i kryetarit, KADRI VESELI nė seancėn e jashtėzakonshme pėr vlerat e UĒK-sė

RRĖFIMI I KADRI VESELIT PĖR LUFTĖN DHE PAQEN

7 Prill 1999. Zona Operative e Drenicės.

Kur mijėra trupa tė Ushtrisė serbe kishin mėsyrė territorin e Kosovės, njėsi militare, paramilitare, policė serbė, dėbonin, vrisnin dhe dhunonin shqiptarėt e Kosoves, nė njė pjesė tė saj, pėrkatesisht nė Drenicė, "Brigada elite e UĒK-sė 111", zhvillonte luftime pėr jetė vdekje nė grykat e maleve, aty ku qėndronte popullata civile dhe qindra tė plagosur, ushtarė dhe civilė.

Vuajtjet ishin tė mėdha, dhimbja ishte e rėndė, por edhe vendosmėria pėr qendresė ishte e pathyeshme. Drenica nuk po dorėzohej.

Nė mbrėmje tė asaj dite, tė gjendur nė njė perimetėr rrethimi tė hekurt, nga pjesa e malit Kosmaq, u bashkuam me bashkėluftėtarėt tjerė nė fshatin Baicė.

Aty morėm bilancin tragjik tė asaj dite tė rėndė luftimesh: Tre tė vrarė nga luftėtarėt e "Brigades 111": Ymer Shala, Bedri Demaku dhe Xhevat Demaku.

Nė atė kohė, ēdo ditė, deri nė pėrfundimin e luftės, ne pėrballeshim me lajme tė tilla tė rėnda. E gjithė Kosova po paguante njė ēmim tė madh pėr lirinė e saj.

E veēanta e kėtij rrėfimi dhe asaj dite, ėshtė mė domethėnse pėr sot, jo vetėm pėr ndėrlidhjen e kėsaj ngjarje me rastin e fundit, por me njė tablo qė do tė mundohem ta pėrshkruaj, ashtu si unė e pashė dhe e pėrjetova atė mesnatė, para mengjesit tė ri, qė do tė ishte po aq i rėndė me luftime.

U nisėm drejt Abrisė pėr tė varrosur tre dėshmorėt e rėnė atė ditė tė 7 Prillit.

Nuk mund tė pėrdornim as drita makine, as elektriku. Varrimi bėhej nė terr.

Largėsia nga forcat e armikut nuk ishte mė shumė se perimetri i goditjes sė revoles. Mund tė binim nė pritė nga ēasti nė ēast.

Arritėm nė Abri pas mesnate dhe u futėm tė heshtur dhe zemėrthyer nė njė dhomė tė mbetur, nė njė shtėpi gjysėm tė rrėnuar.

Brenda dhomės qėndronin tre trupa tė shtrirė, tė pajetė.

Tre djem tė rinj me uniforma tė tyre dhe plagė e trup tė gjakosur, mė shumė se dhjetė ushtarė tė njėsisė special tė "Brigadės 111", qėndronin rreth trupave tė tyre, tė mėrzitur dhe pa fjalė!

Nė dhomė ishin dhe prindėrit e njėrit prej kėtyre heronjve tė rėnė.

Duke u munduar tė gjenim ca fjalė pėr t`i ngushėlluar. Nėna e heroit, duke parė mėrzinė tonė, na pa nė sy dhe na tha: "Djemtė e mi, bėni gajret, banu tė fortė: kur hasmi...tė tjerėt vijnė dhe vdesin nė tokėn e huaj, pse djemtė e mi mos me vdekė pėr vendin e tyre. Hallall i kofshin krejt djemtė e mi kėsaj toke!".

Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės,
Kolegė deputetė,

Kjo ishte nėna e Xhevat Demakut, Hero i rėnė nė luftė per liri, nėna e Zeqirit, Jahirit, Fadilit dhe Nexhat Demakut.

Tė pestė djemtė e saj ishin vėnė nė mbrojtje tė atdheut.

E kishte edhe njė vajzė tė vetme; edhe atė, sėbashku me djalin e saj, ia vranė ushtria serbe, ndėrsa vajzėn tjetėr, Drenushėn qė mbijetoi, mezi arritėm ta tėrhiqnim ato ditė nga zonat e luftės.

E mora vetė duke e dėrguar deri nė kufirin e Maqedonisė, e nga andej nė Shqipėri.

E shpėtuam nga fati i nėnės dhe motrės sė vogėl, por u vonuam t'ia shpėtonim dorėn.

Sot, ajo jeton nė Francė, me kujtimin pėr nėnėn, motrėn dhe dajėn e rėnė pėr liri.

Jeton pa dorėn e saj, tė amputuar nė kohė lufte si pasojė e plagėve nga plumbat e armikut!

Sot, kjo Nėnė e madhe e vėllėzerėve Demaku, padrejtėsisht, duhet tė durojė njė dhimbje tjetėr: Edhe katėr djemtė tjerė tė saj, vėllezėrit e Xhevatit dėshmor, katėr luftėtarė tė lirisė, bashkė me komandantin trim tė sa e sa betejave, Sylejman Selimin, Hysni Thaqin dhe Bashkim Demiqin me tre vėllezėr tė tjerė, njeri nga ata nuk ishte asnjėherė gjatė luftės nė Kosovė, po privohen nga liria, pėrmes njė procesi gjyqėsor me shumė pikėpyetje serioze.

Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės,

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, luftoi pėr t'i dhėnė fund regjimit tė apartheidit serb, ku shqiptarėt trajtoheshin si qytetarė tė dorės sė dytė.

UĒK-ja luftoi pėr tė ndėrtuar njė shoqėri tė lirė ku sundon drejtėsia, ku tė gjithė janė tė barabartė para ligjit

Pėr tė krijuar njė shtet, ku njė qytetar mund tė dėnohet vetėm pas njė procesi tė ndershėm gjyqėsor, ku fajėsia tė provohet nėpėrmjet provave tė qarta, tė besueshme e bindėse

Pėr njė sistem evropian tė drejtėsisė, ku pasi fajėsia provohet pėrtej ēdo dyshimi tė arsyeshėm dhe dėnimi tė jetė proporcional me peshėn e veprės penale dhe shkallėn e pėrgjegjėsisė.

Ne kemi sakrifikuar qė tė ndėrtojmė njė shtet tė pavarur tė mbėshtetur nė parimet e demokracisė.

Nė parim, politika nuk duhet tė ketė involvim nė ēeshtje gjyqėsore.

Kjo ėshtė ajo ēfarė mė se shumti i duhet Kosovės, tė ardhmes sė saj euro-atlantike.

Partia Demokratike e Kosovės, ka besuar dhe beson fuqishėm tek ky parim themelor kushtetues dhe demokratik.

Kjo ka qenė arsyeja pse kemi heshtur, pse nuk kemi reaguar, edhe kur kemi pasur shumė dilema nė veprimet e caktuara tė gjyqėsorit.

Pėr t'i hapur rrugėn drejtėsisė, Latif Gashit dhe Rrustem Mustafa janė larguar nga pozita e deputetit nė kėtė mandat.

Ramush Haradinaj ka lėshuar postin e kryeministrit, Fatmir Limaj tė deputetit.

Po ashtu, kur u arrestua Azem Syla, unė e kam mbėshtetur largimin e tij nga tė gjitha pėrgjegjėsitė institucionale.

Edhe Fadili dhe Nexhati, tani kanė lėshuar pozitat e tyre politike.

Ne po zbatojme parimin e drejtėsisė, mirėpo me kalimin e kohės po shohim qė shqetėsimet e qytetarėve me kėto procese po bėhen edhe mė tė mėdha.

Nuk ka asgjė mė shqetėsuese nė njė vend se sa kur nė emėr tė drejtėsisė shkaktohet pasiguria!

Nuk ka padrejtėsi mė tė madhe se ajo qė bėhet nė emėr tė drejtėsisė.

 

Kolegė tė nderuar,

Parimi i shtetit ligjor dhe mosndėrhyrjes, janė parimet bazė mbi tė cilat angazhohemi dhe jemi tė vendosur nė kėtė shtet. Asnjėherė ndėrhyrje nė ēėshtje tė gjyqėsorit.

Ne kėtė parim, si dje pėr liri, kemi qenė tė gatshėm dhe kemi pranuar edhe ēmimin e kėrkuar nga ne qė edhe jashtė vendit tonė tė ndahet drejtėsi mbi dilemat e padrejta tė vėna mbi luftėn tonė.

Dhe ne, mund tė pranojmė ēdo ēmim dhe sakrificė individuale edhe sot nė kėtė qėllim, pa asnjė dyshim; as nuk kemi dilema nė kėtė drejtim;

Disa as nuk mund ta imagjinojne kėtė gatishmeri tonė qė ende tė vetėsakrifikohemi pėr shtetin tonė tė ri, e disa mund edhe ta abuzojne kėtė, si pjesė tė luftės pėr pushtet politik.

Sido qė tė jetė, mė e vlefshme se liria e personit dhe fati i tij, ėshtė liria e popullit tonė dhe shteti i pavarur e sovran i Kosovės.

Por, pranimi i standardeve jobalancuese tė drejtesisė, nga ne si shqiptarė nė Kosovė, nuk nėnkupton edhe legjitimimin e cenimit tė moralit njerezor dhe kauzes sonė pėr liri, as UĒK-sė dhe aq mė pak qenien e shtetit tonė sovran!

Duhet tė merret nė konsideratė edhe mesazhi qė mund tė dėrgohet pėrmes kėtyre proceseve tek qytetarėt tanė, si besim dhe standard nė drejtėsi!

Shqetėsimi qytetar ėshtė se nė kėto procese ka mangėsi tė zbatueshmerisė sė ligjeve nė fuqi dhe ballafaqimit apolitik tė fakteve dhe provave dhe njė tendencė tė ndėshkimit me ēdo kusht tė luftėtarėve tė lirisė.

Kjo po shkakton mosbesim dhe frikė tek qytetarėt, se diēka nuk ėshtė nė rregull me standardet e kėrkuara tė drejtėsisė.

Ish luftėtarėt e UĒK-sė, janė tė gatshėm tė nėnshtrohen individualisht parimit tė barazisė para drejtėsisė, pėr t'i hequr dilemat rėnduese dhe akuzuese mbi ta dhe luftėn e tyre pėr liri, por asnjėherė nuk do tė pranojnė etiketimet linēuese dhe fushatat denigruese kundėr tyre dhe UĒK-sė.

Kosova dhe shumica e qytetarėve tė saj, ka vuajtur gjatė nė tė kaluarėn nga padrėjtesi dhe standarde tė dyfishta tė trajtimit tė tyre dhe kemi nevojė pėr njė epokė tė re tė instalimit tė besimit nė drejtėsi dhe shtet ligjor!

Ne, nuk duam tė interferojmė nė sistemin gjyqėsor dhe asnjėherė nuk do ta bėjmė kėtė, aq mė pak nė vendimet gjyqėsore, por nga ana e pėrgjegjėsisė sonė politike, ne nuk mund tė mos kėrkojmė qė tė trajtohen seriozisht dhe adresohen shqetėsimet e qytetarėve tanė mbi proceset aktuale.

Barazi para ligjit, askush mbi ligjin, por dhe askush i diskriminuar prej tij.

Tė nderuar deputetė tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės,
Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės,

Drejtėsia dhe e vėrteta nuk mund tė ndahen. Asnjėherė.

Ka njė tė vėrtetė tė vetme pėr Kosovėn, pėr luftėn e saj.

Lufta e Kosoves pėr liri ishte njė luftė e drejtė pėr mbijetesė e njė populli tė robėruar nė fundin e shekullit XX, kur tė gjithė popujt e Evropės kishin fituar lirinė.

Ishte luftė pėr ēlirim. Asgjė mė shumė. Asgjė mė pak.

Dihet kush ishte viktima dhe kush agresori.

Mund tė bėhen akuza, gjyqe, tė shkruhen raporte e lloj lloj fushatash kundėr UĒK-sė dhe drejtueseve tė saj, por, kurrė, nuk do tė munden qė ta barazojnė agresorin me viktimėn, ushtarin serb me luftėtarin e UĒK-sė.

Sa i pėrket disa sulmeve tė vrazhda mbi drejtues tė UĒK-sė dhe tendencės ndarėse tė saj, me duhet tė theksoj se nuk mund ta duash UĒK-nė abstrakte, pa njerėz e saj dhe tė tentosh tė kriminalizosh UĒK-nė reale!

Mund ta duash dhe mos ta duash atė! UĒK, ishim tė gjithė qytetarėt e kėtij vendi qė luftuam pėr liri e pavarėsi.

Nuk nderon askush veten, as familjen e tij, me sulmet ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė, dhe duke e bėrė UĒK fajtorin kujdestar pėr ēdo gjė.

UĒK ishte vetė fati i popullit tonė, historia jonė e hidhur; historia e saj ėshtė vetė realiteti ynė i hidhur dhe vrazhdė, i jetuar dhe pėrjetuar si komb i robėruar;

Por, njėkohėsisht edhe produkti mė i lartė historik dhe mė i suksesshmi nė historinė e popullit shqiptar nė Kosovė!

Pa UĒK-nė, NATO, e as UNMIK-u, as EULEX-i dhe as BE dhe SHBA nuk do tė ishin pėr dhe nė shtetin e Kosovės!

Mund tė ishin nė Kosovėn e sotshme, por jo nė shtetin sovran tė Kosovės!

Tė nderuar kolegė tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės,

Ėshtė nė nderin tone, sot, tė debatojmė racionalisht pėr interesin e vendit tonė dhe mbrojtjen e vlerave tona si UĒK-ja.

Nuk duhet tė nxitemi nga egot e interesave parciale;
Nxjerrja e njė Rezolute tė pėrbashkėt nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės, do tė konfirmonte edhe njėherė dinjitetin, pastėrtinė dhe ndershmėrinė e Luftės sonė ēlirimtare pėr liri e pavarėsi

Njė rezolutė qė thekson sėrish, se lufta heroike e bėrė nga luftėtarėt tanė ka qenė njė luftė e drejtė dhe se ėshtė obligim moral i ēdo institucioni nė Kosovė qė ta mbrojė dhe respektojė kėtė tė kaluar tė lavdishme tė historisė sė popullit tonė.

Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės,
Tė nderuar bashkėluftėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,


Po kalojmė momente tė rėndėsishme pėr vendin tonė;

Urtėsia, mencuria dhe qėndrueshmėria na duhen si nė ditėt mė tė rėnda tė luftės sonė pėr liri!
Lirinė dhe shtetin qė kemi dashur e kemi arritur bashkė tė gjithė, por kemi edhe shume pėr tė bėrė, bashkė ēdo ditė, qė kėtė shtet ta bėjmė edhe mė tė konsoliduar politikisht, tė zhvilluar ekonomikisht, me perspektivė tė sigurtė pėr tė tashmen dhe tė ardhmen e fėmijėve tanė.

Partneriteti ynė me Bashkesinė ndėrkombėtare, SHBA-nė dhe BE-nė duhet tė jetė i pacenueshem dhe nuk do tė lejomė tė cenohet asnjėherė prej askujt.Ky ėshtė pėrcaktim i popullit dhe shtetit tonė. Sot e pėrgjithmonė.

Ju Luftėtarė tė lirisė, qėndroni krenar dhe ballėhapur pėr luftėn tuaj dje dhe sot, qėndroni tė pergjegjshėm ndaj shtetit dhe ligjit.

Sulmet e padrejta kurrė nuk do tė mund tė errėsojnė faktin se:

Ju keni qenė dhe pėrjetėsisht do tė mbeteni ēlirimtarėt e Kosovės

Jo vetėm familjet, por e gjithė Kosova krenohet me Ju.

Sylejman Selimi, Fadili, Jahiri, Zeqiri, Nexhati, Hysni Thaqi e Bashkim Demiqi me vėllezėrit e tij janė luftetarė tė lirisė, mbrojtės tė popullit tė tyre, tokės sė tyre.

Gjithmonė do tė mbesin tė tillė. Ne do tė jemi gjithmonė me ta, Gjithė Kosova ėshtė me ta.

Kam njė mesazh tė veēantė pėr fėmijėt e kėtyre bashkėluftėtarėve tė lirisė:
Shkoni nė shkollė, mėsoni shumė dhe ndihuni krenarė se baballarėt Tuaj, bėnė mė tė mirėn pėr bashkėmoshatarėt tuaj dhe baballarėt e tyre.


Ju duhet ta dini se jeni fėmijė heronjsh dhe heronjtė e kanė njė fat gjithmonė: KTHEHEN TĖ FUNDIT NGA BETEJA DHE TĖ FUNDIT E PĖRJETOJNĖ LIRINĖ.

 

 

 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com